Zespół Muzyczny - Wesela

Mówi się, że porządny Zespół Muzyczny to 80% udanego wesela i trzeba przyznać, że jest w tym sporo prawdy - zespół weselny odpowiedzialny jest nie tylko za oprawę muzyczną wesela, lecz również za jego szczegółowy przebieg - od niego więc zależy powodzenie całego "przedsięwzięcia".
Warto podkreślić, że niemożliwe jest przedstawienie dokładnego scenariusza przyjęcia weselnego, gdyż każde wesele jest inne (mimo, że prowadzone przez ten sam zespół). Można jednak nakreślić ogólny przebieg wesela (w wykonaniu naszego Zespołu), jego stałe elementy oraz najważniejsze zwyczaje weselne.
Do stałych punktów przyjęcia weselnego należą:

Przywitanie i toast

Po tradycyjnym przywitaniu chlebem i solą w progu, najczęściej podaje się szampana, a zespół weselny wznosi pierwszy uroczysty toast intonując tradycyjne "Sto lat" na cześć Pary Młodej. Po wypiciu Nowożeńcy rzucają kieliszki za siebie - ich stłuczenie wróżyć ma szczęście na nowej drodze życia. Zaraz potem czeka pierwszy obowiązek małżeński - czyli sprzątanie potłuczonego szkła.

Sto lat - Marsz weselny - wokal żeński i męski, akordeon, syntezator (nagranie z wesela)

Pierwszy taniec

Po obiedzie rozpoczna się zabawa weselna - inauguruje ją pierwszy taniec Nowożeńców - zazwyczaj będzie to walc (angielski lub wiedeński) lub romantyczna piosenka wybrana przez Parę Młodą, często związana z ich wspólnymi wspomnieniami. Pierwszy taniec ma wyjątkowe znaczenie symboliczne - zgodność kroków w tańcu ma symbolizować zgodę w codzienym życiu. Poniżej zamieszczamy przykład piosenki.

Zakochani - N. Kukulska - wokal żeński, syntezator

Krojenie tortu weselnego

Krojenie tortu weselnego to stary zwyczaj weselny, będący kolejnym obowiązkiem małzeńskim Młodej Pary. Ceremonia krojenia tortu odbywa się w obecności wszystkich zgromadzonych gości weselnych. Nowożeńcy odkrawają wspólnie najpierw kawałek dla siebie (by ich życie było słodkie), a potem kroją i nakładają następne porcje, rozdzielając je pomiędzy rodzinę i przyjaciół.

Tort weselny - Bayer Full - wokal żeński, akordeon, syntezator (nagranie z wesela)

Tańce weselne

Wybór repertuaru weselnego oraz kolejności tańców weselnych nie należy do łatwych zadań - przekrój wiekowy gości na weselu wymaga aby w jednym bloku muzycznym znalazły się zarówno standardy lat 70. i 80. jak i najnowsze hity, przy których dobrze bawi się młodzież. Spore znaczenie ma również tempo proponowanych piosenek (odpowiedni stosunek piosenek szybkich i wolnych) oraz ciekawe (niemonotonne) aranżacje. Na szczęście dla Młodej Pary - ten obowiązek należy do Zespołu, który bazując na swym doświadczeniu, tak komponuje poszczególne bloki muzyczne, by repertuar był zróżnicowany zarówno pod względem wykorzystanych instrumentów, jak i stylów muzycznych, a w konsekwencji by każdy z gości znalazł coś dla siebie. Oto przykład bloku tanecznego w wykonaniu naszego Zespołu:

Kołysanka - Sumptuastic - wokal żeński i męski, syntezator

Marina - akordeon, syntezator

Horrey Horrey - wokal żeński i męski, syntezator

Mexicana - wokal żeński, trąbka, syntezator

Dwudziestolatki - Buffo - wokal żeński, trąbka, syntezator

Gdzie ten który powie mi - Brathanki - wokal żeński, akordeon, syntezator

Więcej przykładowych piosenek Zespołu - w dziale NAGRANIA.

Część biesiadna

Zabawa weselna to nie tylko tańce, lecz również wspólny śpiew i biesiadowanie za stołami przy dźwiękach popularnych piosenek biesiadnych - to idealny sposób, by zintegrować wszystkich gości - również tych z najstarszego pokolenia, którym trudniej już uczestniczyć w zabawie tanecznej.

Szła dzieweczka - wokal żeński, męski, akordeon, syntezator (nagranie z wesela)

Zabawy i konkursy

Zabawy i konkursy można podzielić na kilka grup - od zabaw integracyjnych w tańcu (kółka, wężyki, pociąg) poprzez konkursy grupowe integrujące gości do konkursów indywidualnych z nagrodami. Zawsze wybieramy najciekawsze zabawy, czyli te które wzbudzają zainteresowanie wszystkich gości, jednocześnie są zabawne dla ich uczestników (zabaw wulgarnych nie prowadzimy). Aby maksymalnie urozmaicić zabawę weselną jeden konkurs powinien przypadać na kilka bloków muzycznych.

Yakety sax - muzyka do przykładowego konkursu - saksofon, syntezator

Oczepiny

Gdy zegar wybije północ, zespół weselny oznajmia gosciom, że nadszedł czas oczepin. Nazwa "oczepiny" wywodzi się ze staropolskiego obrzędu, podczas którego o północy w trakcie wesela pannie młodej po obcięciu zapuszczanego do tego czasu warkocza, nakładano na głowę małżeński czepiec. Obecnie część oczepinowa składa się z kilku etapów - najpierw następuje zdjęcie welonu i muchy (musznika) przez Parę Młodą (co starają się skutecznie utrudnić świadkowie), następnie panie "stanu wolnego" otaczają pannę młodą kółkiem a ona rzuca za siebie welon; tak samo postępuje pan młody z muszką (musznikiem) w otoczeniu kawalerów. Szczęśliwcy, którzy złapią atrybuty weselne mają szansę na porzucenie stanu wolnego w najbliższym czasie, a ich obowiązkiem jest zatańczenie oczepinowej poleczki.

Podziękowania dla rodziców

Podziękowania dla rodziców, które zazwyczaj mają miejsce po części oczepinowej to bodaj najbardziej podniosły i wzruszający moment na weselu - Para Młoda (często własnymi słowami) dziękuje za trud wychowania, wsparcie, pomoc w przygotowaniach do ślubu. Po wspólnym "Sto lat" na cześć Rodziców, zespół weselny wykonuje wybraną piosenkę ze specjalną dedykacją dla rodziców, np.

Dzięki Wam - Mały Chór Wielkich Serc - wokal żeński, trąbka, syntezator

Podsumowanie

Warto podkreślić, że mimo drobnych różnic wynikających z lokalnego folkloru, opisane powyżej stałe punkty przebiegu przyjęcia weselnego przyjęły się w całej Polsce, bez względu na to czy uroczystość ma miejsce na Górnym Śląsku (woj. śląskie - Będzin, Bytom, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Zabrze) czy w innych regionach (Bielsko-Biała, Częstochowa, Kraków, Łódź, Opole, Wrocław).
zespol duet muzyczny, orkiestra, kapela - Bytom, Katowice, wesele
Copyright 2008-2012 by MAESTRI. Wszelkie prawa zastrzeżone